فوبیای پرواز | موثرترین روش درمانی

فوبیای پرواز

فوبیای پرواز که به نام آئروفوبیا هم نامیده می شود، ترس غیر عادی وغیر قابل کنترل از پرواز است. این مطلب را بخوانید اگر شما هم از پرواز می ترسید یا در هنگام سفر هوایی، احساس اضطراب می کنید. در این مطلب می توانید درباره علل بروز ترس از هواپیما بیشتر بدانید.

درمان ترس از پرواز در جایروس
ترس از پرواز یا آئروفوبیا

چرا از هواپیما می ترسم؟

ترس از هواپیما ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. بعضی از این دلایل ممکن است از کودکی همراه شما باشند و در بزرگسالی خودشان را نشان دهند. گاهی اوقات هم ممکن است دلایل به علت رخدادهای محیطی در زندگی باشند. اجازه بدهید با جزئیات بیشتری دلایل ترس از پرواز را بررسی کنیم.

ترس از پرواز
ترس از هواپیما می تواند از کودکی همراه شما باشد

دلایل ژنتیکی

بسیاری از صفات و خصوصیات اخلاقی ما از طریق ژنتیک منتقل می شوند. ترس هم یکی از این عوامل است. اگرچه هنوز به قطعیت مشخص نشده است که ژنتیک چگونه می تواند ترس از پرواز را در فرد ایجاد کند، اما این احتمال وجود دارد که فوبیا به صورت ژنتیکی و ارثی انتقال پیدا کند.

فوبیای پرواز درمان در جایروس
فوبیای پرواز می تواند به صورت ژنتیکی به فرد منتقل شود

دلایل خانوادگی

اگر پدر و مادر شما از هواپیما می ترسد، خیلی احتمال دارد که این ترس را به شما هم انتقال داده باشند. به ویژه اگر در کودکی تجربه سفر هوایی را داشته اید، خیلی عجیب نیست که از پرواز با هواپیما بترسید.

ترس از پرواز
والدینی که از هواپیما می ترسند، می توانند ترس را به شما انتقال دهند

تجربه های بد

اگر عزیزی را در سانحه هوایی از دست داده اید، بسیار متاسفم. این ضایعه می تواند برای هر کسی بسیار دردناک باشد. اما این نباید دلیلی باشد که شما برای همیشه از پرواز کردن بترسید.

دیدن فیلم های اکشن

فیلم های اکشن و حادثه ای معمولا بسیار اغراق شده هستند. در این فیلم ها، افراد در یک پرواز ممکن است با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. افکت های سینمایی و بزرگنمایی برای جذابیت فیلم است و ترساندن شما. اما واقعیت این است که در پروازهای هوایی به ندرت اتفاق خطرناکی می افتد.

ترس از پرواز دلایل
دیدن فیلم های اکشن می تواند ترس از پرواز را در شما ایجاد کند

اخبار بد

آمارها نشان داده اند که از هر 11 میلیون پرواز، فقط یکی از آن ها احتمال سقوط دارد. به همین خاطر واقعا نباید از هواپیما ترسید. اما دلیل ایجاد این ترس در وجود ما این است که ما فقط اخبار بد را شنیده ایم. آیا تا به حال به تعداد پروازهایی که با موفقیت انجام شده اند، فکر کرده اید؟ اصلا می دانید که تعداد این پروازها چند تاست؟

ترس از پرواز علائم
شنیدن اخبار بد مربوط به سوانح هوایی، می تواند ترس از پرواز را در ما ایجاد کند

تکان های هواپیما

یکی از مهم ترین دلایلی که در افراد ترس و اضطراب ایجاد می کند، تکان های هواپیماست. بسیاری از ما فکر می کنیم تکان های هواپیما نشان دهنده این است که اوضاع خطرناک است اما این واقعیت ندارد.

علت تکان های هواپیما

وقتی با ماشین و در یک خیابان صاف رانندگی می کنید، ممکن است ناگهان در چاله بیفتید. دلیل آن اختلاف سطحی است که بین قسمت های مختلف آسفالت خیابان وجود دارد. وقتی با هواپیما پرواز می کنید هم ممکن است در چاله بیفتید. این چاله های هوایی فقط به دلیل اختلاف غلظت هوا به وجود می آیند. افتادن در چاله هوایی اصلا خطرناک نیست. هر چند با تکان های شدیدی همراه است که می تواند آزار دهنده باشد.

ترس از هواپیما درمان
علت تکان های هواپیما، افتادن در چاله های هوایی است

درمان فوبیای پرواز

اینکه فوبیای پرواز به چه دلیل در شما شکل گرفته است، بسیار مهم است. اگر می خواهید بر این ترس غلبه کنید، اولین قدم این است که دلیل آن را بدانید. اما گاهی اوقات فهمیدن دلیل این مشکل، آسان نیست. به همین خاطر گاهی اوقات لازم است که از یک روان درمانگر مجرب کمک بگیرید.

تشخیص ترس از پرواز
روان درمانی می تواند دلیل ترس از پرواز را در شما تشخیص دهد

روان درمانی

روان درمانی یک روش موثر برای غلبه بر ترس از پرواز است. روان درمانی از این جهت موثر است که می تواند دلیل ترس شما را پیدا کند و سپس درمان برای آن ارائه دهد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری، در حقیقت اولین مرحله روان درمانی است. در طی این مرحله، روان درمانگر به شما کمک می کند که علت ترس خود را پیدا کنید. او به شما یاد می دهد که احساسات منفی و نگرانی های خود را پیدا کنید. سپس به شما کمک می کند که بر این نگرانی ها غلبه کنید.

درمان فوبیای پرواز
درمان شناختی رفتاری به شناخت احساسات و نگرانی های شما کمک می کند

مواجهه درمانی

بعد از این که دلیل ترس خود را پیدا کردید، لازم است که با آن روبرو شوید. چون روبرو شدن با عامل ترس، نقش مهمی در غلبه بر آن دارد. اما باور کنید که روبرو شدن با هواپیما برای غلبه بر ترس از پرواز آسان نیست. شما نمی توانید از هواپیمای اختصاصی استفاده کنید. شرایط استفاده از هواپیما برای درمان هم فراهم نیست.

درمان فوبیای پرواز
مواجهه درمانی یکی از روش های پیشنهادی برای درمان فوبیای پرواز است

مواجهه درمانی با واقعیت مجازی

پیشرفت تکنولوژی، امکان درمان های بهتری برای فوبیا را فراهم کرده است. به کمک واقعیت مجازی، شما می توانید خودتان را در یک هواپیما تصور کنید. در این هواپیما، شما می توانید بارها وبارها تجربه پرواز را شبیه سازی کنید. واقعیت مجازی این امکان را فراهم کرده است که آن قدر با ترس خود مواجه شوید تا سرانجام به آن پیروز شوید.

ترس از هواپیما
مواجهه درمانی با واقعیت مجازی، یک روش درمانی موثر

مزایای استفاده از واقعیت مجازی

استفاده از واقعیت مجازی برای درمان فوبیای پرواز، مزایای متعددی دارد. درمان تحت شرایط کنترل شده تحت نظر روان درمانگر و هم چنین درمان قطعی و دائمی از جمله این مزایا هستند.

روان درمانی
روان درمانگر در همه مراحل درمان با واقعیت مجازی در کنار شماست

کلینیک واقعیت مجازی جایروس

کلینیک تخصصی واقعیت مجازی جایروس، امکانی را فراهم کرده است که بتوانید در حضور روان درمانگر بر ترس از پرواز خود غلبه کنید. بعد از این می توانید بدون ترس و اضطراب به سفرهای هوایی بروید و از آن لذت ببرید.

فوبیای پرواز
در کلینیک واقعیت مجازی جایروس می توانید بر فوبیای پرواز خود غلبه کنید

منابع

منبع 1

منبع 2

نگارنده: سیمین معروف

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا