واقعیت مجازی| درمان ترس از هواپیما

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یک محیط شبیه سازی شده کامپیوتری است. این تکنولوژی جدید، امکان درمان ترس از پرواز را فراهم کرده است. اگر می خواهید بدانید که این تکنولوژی چگونه می تواند به درمان ترس از هواپیما کمک کند، مقاله زیر را بخوانید.

فوبیای پرواز
واقعیت مجازی یک روش درمانی موثر و قطعی برای درمان ترس از پرواز است

ترس از پرواز (فوبیای پرواز)

ترس از پرواز که به نام آئروفوبیا هم شناخته می شود، ترس شدید و غیر قابل کنترلی است که در هنگام سوار شدن به هواپیما، در فرد ظاهر می شود. روش های  مختلفی برای درمان ترس از پرواز، مورد استفاده قرار گرفته است.

روش قطعی درمان ترس از هواپیما
ترس از هواپیما یا آئروفوبیا یک ترس غیر عادی و غیر قابل کنترل است

بیشتر بخوانید: روش های درمان ترس از پرواز

امروز می خواهم درباره یک تجربه واقعی  از درمان ترس از هواپیما با واقعیت مجازی صحبت کنم.

یک تجربه واقعی

تعریف مسئله

اجازه بدهید شما را با لوک آشنا کنم. لوک، جوانی است که از پرواز می ترسد. او آنقدر از هواپیما می ترسید که در حین پرواز، به صورت ناخودآگاه گریه می کرد. آن هم با صدای بلند. او تلاش زیادی کرده بود که این ترس را درمان کند. در طول پرواز به کابین خلبان سر زده بود و با او صحبت کرده بود.  لوک سعی می کرد در طول پرواز، حواس خود را پرت کند. با افراد دیگر صحبت می کرد. بعضی وقت ها قرص خواب می خورد تا در طول پرواز خواب باشد و این ترس را احساس نکند. اما متاسفانه هیچ کدام از این راه ها تاثیری نداشت و او نتوانسته بود بر ترس از پرواز خود، غلبه کند. لوک در زمینه کاری هم فردی موفق بود، ولی چون نمی توانست پرواز کند، نمی توانست ماموریت های مهم کاری را برود. به خاطر همین، موفقیت های شغلی او هم به خطر افتاده بود.

درمان پیشنهادی

سرانجام او به یک درمانگر مراجعه کرد که استفاده از درمان با واقعیت مجازی را به او پیشنهاد کرد.

درمان ترس از پرواز با VR
لوک جوانی است که مبتلا به ترس از هواپیما بوده است

بهتر است نظر لوک را درباره درمان ترس از هواپیما با واقعیت مجازی بدانیم:

”  جلسات درمانی من دو هفته طول کشید. در طول این دو هفته، حدود یک ربع از دو ساعت و نیم جلسه ام، صرف حضور در محیط واقعیت مجازی می شد.  این دستگاه، فراتر از یک درمان مکمل عمل می کند. استفاده از این دستگاه باعث شد که درمان من موثرتر باشد. من در طول دوره درمان، نه تنها دلسرد نشدم، بلکه این دستگاه به من کمک کرد تا لحظات دشوار رویارویی با ترس را هدفمندتر و با اعتماد به نفس بالاتری پشت سر بگذارم. واقعیت مجازی به من این امکان را داد که دنیای واقعی را به شکل مجازی تجربه کنم.  دلیل موفقیت این روش این است که مغز نمی تواند تفاوت بین واقعی بودن یا مجازی بودن این شرایط را تشخیص دهد”.

ترس از پرواز یا آئروفوبیا
واقعیت مجازی فرصتی برای تجربه دنیای واقعی به صورت مجازی است

درمان ترس از پرواز با واقعیت مجازی

در اولین جلسه درمان، لوک دچار همان ترس هایی شد که در پرواز واقعی تجربه کرده بود. اما  همین که درمانگر در کنار او بود، نقطه قوتی برایش محسوب می شد. درمانگر به او این اطمینان را داد که در شرایط امنی قرار دارد و هیچ خطری او را تهدید نمی کند. لوک درباره این تجربه می گوید که: “در فاصله  بین جلسات درمانی، همیشه به این فکر می کردم که چگونه حرکات بدن، حالت چهره و تنفسم را کنترل کنم. البته  خیلی هم  مشتاق بودم که چیزهایی را که یاد گرفته بودم، در زمان درمان، اجرا کنم”.

ترس از پرواز
واقعیت مجازی، درمان موثری برای ترس از هواپیما است

نتیجه درمان

وقتی روان درمانگر سطح استرس بدن لوک را در اولین جلسه درمانی اندازه گرفت، عددی معادل  با 2.57 به دست آورد ولی در دومین جلسه  بعد از درمان به واقعیت مجازی، این عدد به 1.17 رسیده بود. این تغییر بزرگ فقط در دو جلسه و نیم ساعت حضور در محیط واقعیت مجازی اتفاق افتاده بود. حیرت آور است!!! حیرت آورتر این است که در سومین جلسه سطح استرس به 0.85 رسیده بود. در سومین جلسه، درمان با واقعیت مجازی و هیپنوتیزم درمانی برای لوک، با هم انجام شده بود. بعد از پایان این دوره درمانی، هر بار لوک می خواست پروازی داشته باشد و دچار استرس می شد،به تمریناتی فکر می کرد که  در VR انجام داده بود. به کمک همین تمرینات بود که او بلاخره یاد گرفت که شرایط خود را کنترل کند. او در نهایت توانست  برای همیشه با ترس از هواپیما، خداحافظی کند.

درمان ترس از پرواز
روان درمانگر، سطح استرس لوک را در طول درمان اندازه گرفت

مزیت درمان با VR

اولین مزیت استفاده از VR  این است که به شما کمک می کند تا روند پیشرفت خود را مشاهده کنید. این کار می تواند شما را به ادامه درمان ترغیب کند. اعتماد به نفس شما بالاتر می رود و باور می کنید که می توانید با ترس خود مقابله کنید.  هم چنین شما این فرصت را دارید که مهارت های رفتاری و تمرینی خود را در طول درمان، تقویت کنید.

ترس از هواپیما
واقعیت مجازی، یک درمان مناسب برای غلبه بر فوبیای پرواز است

مزیت های مختلف VR باعث شده است که در اکثر کشورهای پیشرفته، جلسات روان درمانی به سمت استفاده از VR تمایل پیدا کنند. خوشبختانه در ایران هم این امکان برای کسانی که به ترس از پرواز دچار هستند، فراهم شده است.

در ایران، کلینیک واقعیت مجازی جایروس جایی است که می توانید این تجربه درمانی را پشت سر بگذارید و بر ترس از پرواز (فوبیای پرواز) خود غلبه کنید. این مرکز با بهره گیری از درمانگران مجرب و آموزش دیده به شما کمک می کند که بر ترس های خود غلبه کنید و پروازی لذت بخش را تجربه کنید.

منبع

منبع ۱

منبع ۲

نگارنده : سیمین معروف

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا